Chicago'da ilk Kur’an Müzesi'nin açılışı gerçekleşti

Chicago'da ilk Kur’an Müzesi'nin açılışı gerçekleşti

ABD’nin Illinoiseyaleti Chicago şehrinde enfes ve nadir tarihi el yazmaları da dahil olmak üzere ilk Kur’an müzesi açıldı.

Newsindiatimes.com sitesinin haberine göre, Illinois merkezli Nagamia Uluslararası Tıp ve İslami Bilimler Enstitüsü (NIIMS), Chicago'ya 39 km uzaklıktaki Rolling Meadows'daki NIIMS Müzesi ve Kütüphanesinde nadir bulunan Ku’ran ve el yazmalarından oluşan nadir bir koleksiyonun açıldığını bildirdi.

Müzenin açılış töreni davetlilerin kabulüyle gerçekleştirildi. Bu müzedeki eserlerin bir kısmı 600 yıllıktır. Asian Media USA tarafından geçen gün yayınlanan bir basın açıklamasında bazılarının Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski tarihi Kuran'lar olduğu belirtilmektedir.

Basın açıklamasının devamı şöyledir: Bu koleksiyon, tamamı elle ve bir kısmı bambu, palmiye ve deri üzerine yazılmış yaklaşık 100 Kur’an  ve el yazması içermektedir. NIIMS, ülkede bu hazineyi alan ilk kütüphaneydi.

NIIMS basın açıklamasında, Kur’an koleksiyonunun ve değerli Kur’an el yazmalarının şu anda NIIMS Müzesi'nde sergilendiğini belirterek şu açıklamada bulundu: Bu çalışmaları NIIMS Müzesi'nde sergilemekten gurur duyuyoruz ve halkı, flipCause.com'u (bir bağış toplama etkinliği) ziyaret ederek girişimi desteklemeye çağırıyoruz.

Chicago'da ilk Kur’an Müzesi'nin açılışı  gerçekleşti

Kaynak:iqna.ir