Rusya'da İslami Elyazmaları

Rusya'da İslami Elyazmaları

İslami elyazmalarıyla aşina olma dersleri Rusya'nın St. Petersburg devlet üniversitesinde gerçekleşti.

Bu kurslar 12 Mart'ta Rusya ''İslami Yazılı eserler Mirası Araştırmalar Derneği'' girişimiyle ve Rusya'da İran Kültür Ateşeliği, Rusya İslam Araştırmaları Vakfı ve St. Petersburg Devlet Üniversitesi desteği ve işbirliğiyle düzenledi.

St. Petersburg Üniversitesi eğitim dönemi 16 Mart'a kadar devam edecektir. Üniversitenin İran, Arap ve Türkoloji bölümü öğrencileri bu döneme katılıyor.

Rusya Milli Kütüphanesi'nden araştırmacı Olga Yatsreba ve Rusya İslam Araştırmaları Vakfı'ndan Fetullah Zuki, Rusça olarak St. Petersburg Devlet Üniversitesi Ortantalizm Fakültesi kütüphanesinde düzenlenen kurslarda eğitim vermektedir.

Bu dönem, Hüseyin Muttaki  (Rus elyazmaları uzmanlarından) ve Alexei Hesmetulin (Rus Bilimler Akademisi Doğu Nüshaları Enstitüsünden) önerisiyle geçen kasım ayında St. Petersburg Devlet Üniversitesi Oryantalizm Enstitüsü Muavini Alexei Anatolovich ile yapılan görüşmede ele alınarak vakıf yetklilerinin takibiyle uygulamaya geçmişti.

İslami Yazılı Eserler Mirası Araştırmalar Derneği 24 Kasım 2017'de St. Petersburg'da Rusya Bilimler Akademisi Doğu Elyazma Nüshaları Enstitüsü İslam ve İran yazılı Eserler Miras Merkezi Rusya ve İranlı araştırmacıların katılımıyla kuruldu.

Bu Vakıf, Rus elyazma nüshaları araştırmacılarını desteklemek ve Rusya'daki İslami yazılarının kataloglama ve tanıtılması, İran ve Rusya işbirliğiyle araştırma kadrolarının eğitimi amacıyla kurulmuştur.

 

 

                                                       

 

 

              Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayın