Kur'an'ı Anlama

Kur'an'ı Anlama

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: “Fen ve sosyal bilimler ile ne kadar yakından ilgilenirseniz, Kur'an-ı Kerim'i o kadar iyi anlarsınız”.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Fen ve sosyal bilimler ile ne kadar yakından ilgilenirseniz, Kur'an-ı Kerim'i o kadar iyi anlarsınız." dedi.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliğince yapılan "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Altındağ Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda öğrencileri ziyaret ederek mealli Kur'an-ı Kerim dağıttı.

Erbaş, ziyarette yaptığı konuşmada, imam hatip okullarının hem dini ilimlerde hem de pozitif bilimlerde öğrenci yetiştirilmesi amacıyla kurulduğunu belirtti.

Din eğitiminde hafızlığın önemli bir kazanım olduğuna dikkati çeken Erbaş, hafız öğrencilerin ilahiyat fakültesine devam etmesi durumunda derslerinde daha başarılı olacağını vurguladı.

Erbaş, Kur'an-ı Kerim mealinin okunduğu zaman fen bilimleriyle ilgili pek çok ayet ile karşılaşılacağına işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Kur'an ayetleri var, bir de kainat ayetleri var. Onlar da Allah'ın ayetleridir. Onlara da insanoğlunun dikkati çekiliyor. Dolayısıyla fen ve sosyal bilimler ile ne kadar yakından ilgilenirseniz, Kur'an-ı Kerim'i o kadar iyi anlarsınız. Bütün kitaplar, ilimler Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlamak için okunur ve öğrenilirse, insan öğrendiği, okuduğu sürece nafile ibadet yapmış sayılır. Hangi alanda gayret edersek edelim, hangi alanda eğitim öğretim alırsak alalım, en iyisini yapalım inşallah."

Erbaş, konuşmasının ardından kız ve erkek öğrencilerin bulunduğu sınıflarda Kur'an-ı Kerim dağıtırken, öğrenci ve öğretmenler hatıra fotoğrafı çekildi.

 

kaynak: iqna

 

                                   Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayın