İşitme Engelliler Ve Kur'an

İşitme Engelliler Ve Kur'an

Trabzon'da işitme engellilere yönelik açılan kursta 15 engelli, işaret diliyle hem Kur'an-ı Kerim okumayı öğreniyor hem de temel din bilgisi eğitimi alıyor.

Trabzon'da açılan kursa katılan işitme engellilere, işaret diliyle Kur'an-ı Kerim okuma ve temel dini bilgiler öğretiliyor.

Ortahisar İlçe Müftülüğünde görevli müezzin kayyım Selim Çolak ile işaret dili eğitmeni ve tercümanı Ömer Ayar, 2 yıl önce açılan kursta birlikte ders vermeye başladı.

Çolak ve Ayar, Lisansız İnsan Derneğinde oluşturulan sınıfta, Hal Camisi D grubu Kur'an kursuna gelen işitme engellilere, Kur'an-ı Kerim, din kültürü ve ahlak bilgisi ile temel din bilgisini işaret diliyle öğretiyor.

Selim Çolak, yaklaşık 5 yıl önce Konya'da Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı işaret dili kursuna katılarak eğitim aldığını söyledi.

Trabzon'a tayini çıkınca burada da yaşayan engellilere ulaşmak için kurs açılması talebinde bulunduğunu belirten Çolak, Müftülüğün de desteğiyle kursun açıldığını ifade etti.

Çolak, kurs açıldığı günden itibaren çok yol katedildiğine dikkati çekerek "Kursa kayıtlı 15 öğrencim var. Bunlardan 8'i Kur'an-ı Kerim okumayı öğrendi." dedi.

"Her şeyi daha sade ve net anlatıyoruz"

Kur'an-ı Kerim'den önce kursiyerlerine abdest, temizlik ve namazın önemini anlattığını dile getiren Çolak, şöyle devam etti:

"Kursiyerlere Allah'ı anlatmak zor oluyor çünkü soyut kavramları anlamakta güçlük yaşıyorlar. Namazı 5 ay gibi bir sürede anlattık ve hala da anlatmaya devam ediyoruz. Bu konuda işitme engellilerle iletişim kurma konusunda Ömer hocamın da çok yardımı oluyor. Her şeyi daha sade ve net anlatıyoruz ki anlamaları kolay olsun."

Hem Türkçe hem de Arapça harfler üzerinden eğitim veriliyor

Çolak, iki türlü eğitim verdiklerine işaret ederek şunları söyledi:

"Öğrenciden bir ayeti hem Türkçe hem de Arapça karakterler üzerinden okumasını istiyoruz. Öğrencimiz umreye gittiğinde oradaki işitme engellilerle konuşup okuduğu Kur'an-ı Kerim'i anlasın istiyoruz."

İşaret dili eğitmeni ve tercümanı Ömer Ayar ise 22 yıldan beri engellilere tercümanlık yaptığını aktararak "İşaret dilinin yapısı karmaşık, önce mantığını anlamak gerekiyor. O nedenle basit ve yalın bir dil kullanmak zorundayız çünkü işitme engelliler kendi aralarında devrik cümleler kurarak anlaşıyorlar. Kelimelerin de hecelenmiş halini alırlar. Kadın ve erkek grubu olarak İslami terimler ve dini kavramlar üzerinde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz." dedi.

Umre teşviki öğrenme azmimi artırdı

32 yaşındaki doğuştan işitme engelli Fatih Topal, eşinin teşvikiyle kursa başladığını ve umre teşvikini öğrendiğinde azminin arttığını belirterek, "Devlet bizlere destek veriyor, engelli arkadaşlarım da kurslara katılıp çalışmalarda yer alsın. İnşallah onlar da benim gibi umre hakkı kazanırlar." diye konuştu. 

Çocukken geçirdiği ateşli hastalık sonucu işitme engelli olan Vedat Akyıldız ise kursta kendisini geliştirdiğini ve duygusal anlar yaşadığını kaydederek, "Burada moral buluyorum. Kur'an-ı Kerim'i öğrenme konusunda umre teşviki çok güzel oldu. Ben de umreye gitmeyi çok istiyorum." dedi.

 

              Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Tıklayın