Ahşap Yakma Sanatı İle Yazılan Kur'an'ı Kerim

Ahşap Yakma Sanatı İle Yazılan Kur'an'ı Kerim

Ahşap yakma sanatı ustası Münir Erbörü, Hafız Osman hattıyla huş ağacından ahşap plakalara yazdığı 30 cüz Kur'an-ı Kerim'i, Çamlıca Camisi'nin altında oluşturulacak olan Kur'an Müzesine hediye edeceğini bildirdi.

 

Münir Erbörü, ahşap yakma sanatına 1976'da ağabeyisinin hediye ettiği ahşap yakma cihazıyla başladığını anlattı. Ahşap yakma sanatını kendi imkanlarıyla öğrendiğini belirten Ebrörü " benim bu konuda hocam ve öğretmenim yok; günde birkaç saat çalışarak bu sanatı öğrendim ve insanların beğenisi beni bu işe motive etti" dedi.

 2015 yılında öğrencilerinden bir tanesinin de yardımıyla Kur'an-ı Kerimi yazmaya başladığını ve geçen yılın mart ayında tamamladığını belirtti. Bu Kur'an çalışmasını; Kur’an Müzesi'ne hediye edeceğini ifade etti. 

Bugüne kadar çok sayıda resim, gravür, hat çalışması yaptığını dile getiren Erbörü, şunları kaydetti:

"Acaba bir topluma hitap edebilecek ne yapabilirim diye düşünüyordum. Amasya'da yaşayan bir talebem vesilesiyle bu fikir zihnimde canlandı. En rahat okunabilir Kur'an hattı olan Hafız Osman'ın çalışmasını örnek alıp A-3 ebatında büyüttüm. Ona göre de 3 milimetrelik huş ağacı kestirdim. 2015'te başladım ve 2017'nin üçüncü ayında tamamladım. Bunu yaparken talebelerim de kopyasını çıkarmada bana destek verdi. Ancak havya ile yalnız ben yaktım. Bu Kur'an-ı Kerim'i, Çamlıca Camisi'nin altında oluşturulacak olan Kur'an Müzesi'ne hediye edeceğim."

İyi bir orijinal hat koleksiyoneri de olduğunu belirten Erbörü, "En değerli çalışmam" dediği 30 cüzlük Kur'an-ı Kerim'i ve diğer eserlerini 8-15 Ocak'ta Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunacak.